Türgi

Türgi on maailmas üks väheseid kohti, kus loodus ja antiikne kultuuripärand on omavahel nii harmooniliselt ühte sulanud. Euroopat ja Aasiat ühendav riik on suurepäraste rannamõnude nautimise kohaks ning pakub kultuurihuvilistele unustamatuid elamusi.Türgi on ideaalseks kohaks neile, kes tahavad mõõduka hinna eest järgida iidset ütlust: „Terves kehas terve vaim”.Türgi on säilitanud oma rahvusliku koloriidi, kuid võtnud omaks kogu euroopaliku ning Teile võib peaaegu märkamatuks jääda, et tegu on islamimaaga

Riigiinfo:

Pealinn: Ankara (5 miljonit)
Rahvaarv: 75 miljonit. Suurimad linnad Istanbul (17 miljonit), Izmir (3,5 miljonit), Аdana (2 miljonit), Antalya (2 miljonit), Bursa (2 miljonit).
Keel: Türgi keel kuulub altai keelkonna türgi rühma (aserbaidžaani, usbeki, uiguuri, tatari, karaiimi jt), tal on grammatilisi ühisjooni soome-ugri keeltega (soome, eesti, ungari). Türklased kasutavad ladina tähestikku. Türgi keeli räägib maailmas umbes 150 miljonit inimest
Religioon: 99 % rahvastikust on moslemid.
Raha: Türgi rahaühik on Türgi liir (TRL). 1. jaanuaril 2005 võeti käibele uus Türgi liir (YTL-Yeni Türk Lirasi, rahvusvaheline tunnus – TRY). 1 liir = 100 kurus. Nii uus kui vana liir on 2005 paralleelselt käibel. Uued paberrahad – 100, 50, 20,10, 5 ja 1 liiri. Üks türgi liir vastab miljonile vanale liirile ning vahetuskurss on 0,55 eurot.

Oluline:

Köök: Türgi köök on rikkalikumaid maailmas. Siin on õnnestunult ühendatud Kesk-Aasia ja Vahemere traditsioonid. Lihast eelistatakse lambaliha, millest valmistatakse väga palju erinevaid toite, tuntuimad sis kebab ja döner kebab. Kala ja mereannid on alati värsked. Palju toite on meriärnast ja mõõkkalast. Väga populaarsed road on dolma (viinamarjaleherullid, täidetud liha ja riisi või pähklite ja rosinatega) ja karniyarik (hakklihaga täidetud baklažaanid. Olulisemad joogid on airan (liik jogurtit), kange türgi kohvi, kohalik õlu, valge ja punane vein ja rahvuslik vägijook raki (aniisiviin). Veega segatuna muutub raki piimjaks, jooki nimetatakse „lõvipiimaks“. Raki kõrvale süüakse erinevaid suupisteid, mida tuntakse üldnime meze all.

Autorent: Autorendifirmasid on palju ning hinnad on erinevad.Väga odava hinna puhul soovitame kontrollida, miskuulub hinna sisse, et pärats poleks üllatusi. Autorendi päevahinnad algavad 45 EUR-ist.
NB! Juulis ja augustis võib teile sobiva auto leidmine olla problemaatiline, sest tegemist on kõrghooajaga. Seega soovitame auto tellida võimalikult vara. Eriliselt nõutud on dziibid. Juht peab olema vähemalt 25-aastane ja staazi 2 aastat. Hind sisaldab piiramatut kilometraazi.

Alkohol: Alkohol on saadaval kõikjal ning Türgi õlu on väga kavaliteetne. Türgi veinid on hea kvaliteediga ning eriliselt hinnatakse Rose veine. Importalkohol on tunduvalt kallim. 4-5 tärni hotellid hiilgavad eriliselt suure juurdehindlusega.
NB! Poolpansioni puhul ning lõunasöökidega ekskursioonidel ei kuulu joogid hinna sisse. “Kõik hinnas” hotellides ei kuulu importalkohol teenuse hulka.

Transport: Antalia ja Kemeri, Antalya ja Beleki (või Side, või Alania) vahel liiguvad kuni keskööni dolmush bussid keskmiselt iga 5 min tagant. Kindlaid peatusi neil pole ja bussi võib peatada suvalisel kohal kui neis ruumi on. Dolmush tähendab türgi keeles “täis topitud”. Ka taksosid on palju ning nende püüdmine pole raske. Öisel ajal on hinnad kallimad.

Vesi: Kõrghooajal võib esineda probleeme veesurvega ning võib esineda piiranguid sooja vee kasutamisel. Mõnedes hotellides soojendatakse vett vaid päikesepatareidega ning seega ei pruugi seda alati piisata. Juua soovitame pest ostetud vett (keskmiselt 1,5 milj Liiri). Hammaste pesemiseks sobib ka kraanivesi.

Sisseostud: Tõrgi on ostuparadiis pakkudes kaupa igale maitsele. Eriliselt soodsalt võib saada Türgi  puuvillast valmistatud riideesemeid. Turul müüdavad riided on soodsama hinnaga, kuid nõuavad kauplemist ninfg alati ei pruugi kvaliteet olla kõige parem. Fikseeritud hinnaga poodides on kaubad kallimad, kuid see-eest kvaliteetsed. Eriliselt hinnatud on Türgi naha- ja juveelitooted.

Turvalisus: Türgi on turvaline maa, ainsaks probleemiks võivad olla mõned taskuvargad suurlinnades. Iraagi piir on Antaalyast umbes 1700 kilomeetri kaugusel.

Vaktsineerimised: ei ole vajalikud. Kaasa võtta isiklikud ravimid.

Krediitkaardid: enamikes kohtades tunnistatakse rahvusvahelisi krediitkaarte ja paljudes kohtades ka deebetkaarte. Deebetkaardiga (Visa Electron) saab pangaautomaatidest välja võtta raha. Maksta nendega ei saa. NB! Lisandub panga teenustasu ning protsent väljavõetava summa pealt.

Jootraha: kombeks on teenindajatele veidi jootraha anda (soovitav 10% arvest).Võrreldes teiste islamimaadega on Türgis jootrahadesse suhtumene leigem. Küll tahavad jootraha aga ekskursioonibussijuhid ja kohalikud giidid (1-2 eurot inimese kohta). 1 eurot ootavad tavaliselt ka hotelliteenijad.

Puhkepäev: vaba päev on reede asemel pühapäev nagu kõiges Euroopa maades.

Elektrivool: 220 volti. NB! Kõrghooaegadel võib olla elektrikatkestusi.

Ilm:

Keskmine temperatuur °С

V VI VII VIII IX X
Õhk 26 30 33 35 31 27
Vesi 20 22 25 26 26 24

Lingid:

Sulge menüü

Tere,
Kõige kiiremini saad lisainfot kui võtad meiega otse ühendust.