Tuneesia

Tuneesia on värav idamaade eksootikasse. Siin põrkuvad 2 erinevat kultuuri: araabia ja euroopa.Tuneesia paljude vaatamisväärsuste hulgas väärib esiletõstmist kaljudesse raiutud Matmata, kõrbesse rajatud tornid ksarid. Unustamatu mulje jätavad nii Kartaago kui El Jemi antiikse kolosseumi varemed. Tuneesia turgudel saab kuld- ja hõbeehteid, keraamikat ja vasknõusid ostes lõputult kaubelda. Õhtuti, mil loojuv päike muudab taeva ja mere kirjeldamatuks värvipillerkaariks avanevad teie ees kõik Tuneesia saladused. Puhkus Tuneesias – see on lõputud valged liivarannad, heatasemelised mugavad hotellid, palju tegemist lastele, esmaklassilised golfiväljakud, mitmetuhande-aastane kultuur, kaasaegne elustiil.

Riigiinfo:

Pealinn: Tunis
Rahvaarv: 9,7 miljonit
Keel: araabia keel. Populaarseks võõrkeeleks on prantsuse keel.
Religioon: Valdavalt islam
Raha: Tuneesia rahaühik on Tuneesia Dinaar (TND), tuhandik dinaarist on millim.

Oluline:

Elekter: Elektrivõrgu pinge on harilikult 220 V, kuid vanemates hoonetes võib see olla ka 125 V.

Telefon: Telefoniautomaatide võrk võimaldab teil helistada mis tahes riiki terves maailmas. Üks odavamaid võimalusi välismaale helistamiseks on kasutada telefoniautomaati. Telefoniautomaadist helistades tuleb kõne hind märksa madalam kui hotelli telefoni kasutades. Telefoniatuomaadist Eestisse helistamiseks tuleb esmalt aparaati panna ühedinaarine münt ja valida järgmised numbrid: 00 + 372 + linna kood + telefoninumber. Tuneesias saab helistamiseks kasutada ka mobiiltelefone. Mobiilsideteenust pakuvad ettevõtted Tunicell ja Tunisiana. Avage enne reisileminekut oma kõnepaketis välismaale helistamise teenus.

Raha: Tuneesias on kasutusel dinaarid ning 5-, 10-, 20-, 50-, 100- ja 500-millimilised mündid. 1 EUR = 2,17 TND / 1 TND = 0,46 EUR. Raha saab vahetada kõikides pankades ja valuutavahetuspunktides, samuti enamikus hotellidest. Kõige parem on raha vahetada pangas. Paljudes restoranides ja hotellides saab arveid tasuda krediitkaardi või reisitšekiga. Säilitage kindlasti valuuta vahetamist või kättesaamist tõendav kviitung – Tuneesia seaduste järgi ei tohi kohalikku valuutat riigist välja viia, seepärast vahetatakse dinaarid äralennu eel lennujaama valuutavahetuspunktis kviitungi alusel muuks valuutaks. Pangakontorid on esmaspäevast neljapäevani avatud 8.00–11.00 ja 14.00–17.00, reedeti suletakse kontorid kell 16.00.

Kauplused: Riigipoed avatakse 9.00–10.00 ning suletakse 18.30–19.00, erapoed suletakse 22.00–23.00.

Joogivesi: Kraanivee asemel on soovitatav juua ostetud pudelivett.

Jootraha: Hotelliteenindajatele jäetakse jootrahaks 1–2 dinaari. Ettekandjatele restoranides jäetakse kombe kohaselt 5–10% arve summast (olenevalt teeninduse kvaliteedist).

Riietus: Reisile võetavad rõivad peaksid olema kerged, puuvillased. Jalanõud olgu mugavad. Võtke kaasa soojemaid riideid, peakatted, päikeseprillid. Muuseume, kirikuid või muid taolisi kohti külastades peaksid iseäranis naisterahvad soovitatavalt käsi, jalgu ja rinda katvaid rõivaid kandma.

Arstiabi: Haiguse või õnnetusjuhtumi korral pöörduge lähimasse arstiabipunkti või kutsuge hotelli administraatori kaudu arst. Ostke enne reisileminekut tervisekindlustus. Tutvuge hoolikalt oma kindlustuspoliisis esitatud tingimustega ning selgitage välja, milline on kindlustushüvitise maksmise kord (nt millised dokumendid tuleb kindlustusseltsile esitada, kui teil tekib probleeme tervisega ning te peate oma raviarved ise tasuma). Kindlustusseltsid nõuavad osutatud raviteenuste kohta harilikult järgmisi dokumente: diagnoosiga arstitõend, arsti allkirja ja pitsatiga kinnitatud raviteenuste arved, ravimiretseptid ja ravimi ostukviitungid. Raviteenuste kulud hüvitatakse, kui esitate kindlustusseltsile õigeaegselt vajalikud dokumendid.

Ettevaatusabinõud: Kandke alati peakatet, päikeseprille ning kasutage päikesekaitsekreeme. Vältige (iseäranis esimestel päevadel) viibimist pikka aega päikese käes, kuna oht kuumarabandust saada on suur (maheda mereõhu tõttu ei tunne te päikesekiirte mõju). Vältige väga külmade jookide tarbimist – suur temperatuurivahe võib põhjustada angiini. Nagu igal pool mujal, on ka Tuneesias kurikaelu, seepärast hoidke oma rahal ja passil silm peal, ärge pange neid ühte kotti ega taskusse. Raha, väärtesemed ja dokumendid on soovitatav hoida hotelli seifis (lisatasu eest).

Pildistamine ja filmimine: Sõjaliste ja muude riikliku tähtsusega objektide pildistamine ja filmimine on rangelt keelatud. Kohalikel elanikel on kombeks pildistamise eest tasu küsida.

Transport: Kollased taksod sõidavad linna piires. Ehkki kõik taksod on varustatud taksomeetriga, on kasulik taksojuhiga enne sõitu hinnas kokku leppida. Punase triibuga valged autod (Luaž) sõidavad linnas kindlaksmääratud marsruudil. See on väga mugav liiklusvahend. Sõidu hinnas tuleb autojuhiga eelnevalt kokku leppida. Linnadevaheliste bussidega saate sõita riigi igasse nurka.

Autorent: Tuneesias renditakse auto välja vähemalt 21aastastele isikutele, kel on rahvusvaheliselt tunnustatud juhiluba olnud vähemalt aasta. Kohalikke liiklusolusid arvestades ei ole autode rentimine turistidele soovitatav – kogenematud ja tähelepanematud kohalikud autojuhid ning hajameelsed jalakäijad tekitavad sagedasti avariiolukordi.

Tollieeskirjad:Tuneesiasse võib sisse tuua kuni ühe liitri alkohoolseid jooke, 400 sigaretti, 1 pudeli parfümeeriat.

Ramadaan: Tuneesia on islamimaa ning külalised peaksid moslemite kombeid austama (iseäranis ramadaani ajal). Ramadaan on moslemite kuukalendri järgi üheksas kuu, mille ajal peavad islamiusulised 30 päeva jooksul päikesetõusust kuni loojanguni söögist, joogist, suitsetamisest ja suguelust hoiduma. Paastu ei pea haiged, reisil olevad inimesed ning lapseootel ja rinnaga toitvad naised.Kuna ramadaani ajal ei tarbita alkoholi, ei saa sel ajal riigipoodidest alkoholi osta (tavaliselt on alkohoolseid jooke võimalik osta vaid hotellikohvikutest). Päevasel ajal on suurem osa restoranidest ja kohvikutest suletud. Linn elavneb taas õhtul peale päikeseloojangut, mil kõik sagima ja töötama hakkavad. Ramadaani ajal töötavad ka ööklubid, üksnes alkoholi müügiaeg baarides on piiratud. Riigiasutused, pangad ja kauplused suletakse ramadaani ajal kell 15.00.

Ilm:

KESKMISED VEE- JA ÕHUTEMPERATUURID
Kuu       IV    V    VI    VII   VIII   IX   X
Õhk       21   23   27    31     32    32  26
Vesi       17   17   21    25     25    24  21