Rhodos

Legendi järgi jaganud jumalad omavahel maailma, päikesejumal Helios aga oli samal ajal tõsiselt ametis maa valgustamisega ning magas oma võimaluse maha. Kuna temale ei jäänud midagi alles, tõstis Helios merepõhjast üles saare ja andis sellele nime oma naise Rhode järgi. Rhodose saare elanikke kutsutakse juba iidsetest aegadest peale päikesejumal Heliose lasteks.

Peaaegu Türgi ranniku ääres paiknev Rhodose saar oli kunagi tähtis Kreeka majandus- ja kultuurikeskus. Rhodose saart ümbritsevad Vahemeri ja Egeuse meri. Rhodos on Kreeta ja Euboia järel suuruselt kolmas saar Kreekas. Selle Vahemere saare pindala on ligi 1400 km² ja pikkus 78 km. Turiste meelitab saarele puhkuseks sobiv kliima, kaunid liivarannad ja rohkelt meelelahutusvõimalusi. Rhodosel on soojad suved ja mahedad talved. Kuna siin on enam kui 300 päikeselist päeva aastas, lokkab saarel lopsakas loodus.

Tänapäevane Rhodos ahvatleb külastajaid erinevate epohhide ja kultuuride harmoonilise kooslusega – rikka ajaloolise taustaga saarel on suurel hulgal antiik- ja keskajamälestisi ning minevikusündmustest pajatavaid mälestusmärke, mida ümbritseb nüüdisaegne elu. Rhodost on korduvalt ihanud vallutada roomlased, bütsantslased, ristirüütlid ja türklased. Nagu terve Kreeka, on ka Rhodos suurepärane paik harivaks huvireisiks ja ühtaegu lõõgastavaks puhkuseks.

Riigiinfo:

Pealinn: Rhodos, elanikke 50 000
Pindala: 1400 r/km. Rhodos kuulub Dodekaneeside saarterühma Egeuse mere kaguosas. Pindalalt on Rhodos saarerühma suurim ja Kreeka suuruselt neljas saar.
Maksimaaalne pikkus: 78 km
Maksimaalne laius: 38 km
Kõrgeim mäetipp: Atavyros 1215 m
Rahvaarv: 100,000
Religioon: Kreeka õigeusk

Oluline:

Elekter: 220 V, 50 Hz.

Raha: Kreeka rahaühik on euro. Pangad töötavad esmaspäevast reedeni kella 8.00–14.00. Turismiperioodil on paljud pangad avatud ka pärast lõunat.

Köök: Nagu enamikus Lõuna-Euroopa maades, on ka Kreeka hommikusöök tagasihoidlik. See koosneb kohvist, teest, leivast, võist, džemmist või meest ning vahel ka pirukatest. Ent õhtusöök on rikkalik. Kreeka söögikohtadest leiab tüüpilisi rahvusroogi, nagu stiffado – guljašš sibulaga, arni psito – grillitud lambaliha, pastitsio – pastatoidud jpt.

Jootraha: Restorani- ja hotelliarvetele on kombeks lisada 10%. Samuti antakse peenraha toateenijatele.

Riietus: Kreeka suved on soojad ja kuivad. Seetõttu peaks kandma kergeid riideid ja mugavaid jalanõusid. Mingeid erilisi nõudmisi riietusele ei ole. Kõrgema kategooria hotelli restorani peaks minema pidulikumas rõivastuses (mehed ülikonnas, pikkades pükstes; naised kleitides, kergetes kostüümides). Kloostrites ei ole soovitav kanda väga lahtise lõikega riideid.

Pildistamine ja filmimine: Keelatud on pildistada ja filmida strateegilisi objekte ja lennujaamu. Muuseumides ja kirikutes pildistamiseks on vaja eriluba.

Tervis ja turvalisus: Põletava päikese eest tuleb end kaitsta peakatte ja päikeseprillidega, kasutama peaks kaitsekreeme. Esimestel puhkusepäevadel tuleb piirata päikese käes olemise aega, vastasel korral võib kergesti põletusi saada. Soovitav on vältida väga jahutatud jooke – temperatuurivahe võib angiini põhjustada. Soovitame raha, väärisesemeid, passi ja reisidokumente hoida hotelli seifis (tavaliselt lisatasu eest). Passi kaotanud isikul tuleb pöörduda Ateenasse Eesti suursaatkonda.

Transport: Kreekas on väga mugav teedevõrk ja korrapärane bussiliiklus. Linnade vahel sõidavad rohekaskollased, linnades helesinised bussid. Rahvusvahelistel liinidel tuleb piletiraha maksta bussijuhile. Halkidiki poolsaarele sõidavad Cassandrast KTEL firma liinibussid. Sithonia poolsaarelt saab bussiga Thessalonikisse ning Ateenasse.

Autorent: Autode rendihind jääb sõltuvalt automargist vahemikku 35–170 eurot ööpäevas. Auto rentimiseks on vaja rahvusvahelist juhiluba, juht peab olema vähemalt 21-aastane.

Arstiabi ja haiglad: Ootamatu haigestumise või õnnetusjuhtumi korral tuleb pöörduda arsti poole või kutsuda arst hotelli administraatori kaudu. Arsti väljakutse võib olla tasuline. Arstilt on vaja saada kindlasti järgmised dokumendid: tõend diagnoosiga, allkirja ja pitsatiga kinnitatud arve ning retseptid rohtude jaoks. Alles on vaja hoida ka ravimite ostmisel saadud kviitungid. Nende dokumentide alusel saab kindlustusest raha tagasi, kui esitada avaldus, pass, kindlustuspoliis ja arved arstiabi osutamise kohta. Ravi haiglas, transport ja kiirabiteenused hüvitatakse juhul, kui oli olemas kehtiv kindlustus ja kui samal ajal pöörduti ka kindlustusfirma volitatud esindaja poole välismaal (aadress on ära toodud kindlustuspoliisil). Poliisil kirjas oleva informatsiooniga tuleb hoolikalt tutvuda.

Ilm:

KESKMISED VEE- JA ÕHUTEMPERATUURID °C

Kuu V VI VII VIII IX X
Õhk 26 30 34 33 31 27
Vesi 18 20 24 25 24 21