Portugal

  • Portugal võlud on eestlaste jaoks veel suhteliselt avastamata, seega on ees ootamas palju üllatavat: kuldsed rannad, viinamarjaväljad ja mäed, kaunid valged külad künkanõlvadel, romantilised sadamad, rikkalik ajaloopärand. Siia on oma jälje jätnud erinevad kultuurid roomlastest maurideni. Muidugi ei saa unustada omaaegse Portugali suurimpeeriumi saavutusi kaunite linnade, kirikute ja uhke pealinnaga. Õnneks on Portugal suhteliselt väike maa ning auto, bussi või rongiga saab piisavalt kiiresti ja mugavalt ringi liikuda. Seetõttu on võimalik juba esimese korraga saada hea ülevaade selle maa erinevatest tahkudest, mille hulgas ärge unustage ka kohaliku köögi hõrgutisi ja heatasemelisi veine.
  • Pealinn Lissabon on unikaalse suurlinliku hõnguga kontrastiderohke linn, mis ei jäta kedagi ükskõikseks. Siit leiate palju erakordset arhitektuuri segamini mõnusa minnalaskmismeeleoluga, lahedaid ajaveetmiskohti ja põnevaid muuseume.
  • Portugali lõunapoolseim provints, Atlandi ookeani ääres paiknev Algarve, on maa kõige paremini välja arendatud kuurortpiirkond, mida iseloomustavad Euroopa parimate hulka kuuluvad kuldsed rannad, päikseline kliima, korralik valik hotelle ning eripalgelisi  ajaveetmisvõimalusi ja vaatamisväärsusi nii lähiümbruses kui ka kaugemal. Ehk teisiti, siin on kõik, mida heaks puhkuseks vaja.
  • Algarve piirkond on oma laiade liivarandadega sobib igati perepuhkuseks. Lastele on siin mitu suurt veeparki, vahva mereteemaline park Zoomarine, lahedad laevasõidud.
  • Albufeira on Algarve üks populaarsemaid ja kaunemaid kuurorte, mille plussideks on romantiline vanalinn, hea hotellivalik, suur hulk erinevaid söögi-, joogi- ja lõbustuskohti ning aktiivne ööelu.
  • Praia da Rocha (e.k. kaljurand) on piirkonna ilusaimate randadega kuurort – laiad, kuldsed rannad vaheldumisi tulmekollaste liivakivikaljudega. Praia da Rocha on kaasaegne aktiivse ööeluga linn, mis on täis erinevaid apartemente ja hotelle. Samas on ta on suhteliselt väike ja kompaktne ning temas orienteeruda on väga hõlbus. Sobib hästi nii noortele, nooremeelsetele kui ka peredele.

Riigiinfo:

Pealinn: Lissabon
Rahvaarv: 10,5 milj
Keel: Portugali keel kuulub romaani keelte hulka. Kuurortpiirkondades räägivad teenindajad ka inglise keelt.
Religioon: umbes 95% rahvastikust on rooma-katoliku usku.
Raha: EURO

Oluline:

Ajavahe: Portugalis on kell 2 tundi Eesti ajast taga.

Autorent: Teedevõrk on üldiselt korralik ning autorendifirmasid laias valikus. Juht peab olema vähemalt 21, osadel autogruppidel ka 23 a vana ja juhiluba kehtinud vähemalt 1 aasta. Bensiin maksab u 0.90-1.10 € liitri eest. Suurim lubatud kiirus maanteedel on 90 km, kiirteedel 120 km. Linnadevahelistel kiirteedel on osa teelõike tasulised.

Harrastused: Väga head võimalused aktiivseks ja sportlikuks puhkuseks. Piirkonnas on koguni 30  heal tasemel golfiväljakut, saab tegeleda erinevate veespordialadega (surf, sukeldumine, purjetamine, veesuusatamine) ja kalapüügiga, võimalik on matkata, ratsutada, mängida tennist. Populaarsed on erinevad laevasõidud Algarve rannikul.  Portimao sadamast väljuvad laevad nii l Lagose  suunas läände kui Albufeira suunas itta. Valikuvõimalus on lai – paaritunnistest sõitudest kuni kogu päeva kestvate söökide-jookidega kruiisideni.

Jootraha: Enamasti on teenustasu juba hinna sees, kuid restoranides on kombeks lisada jootraha 5-10% arvest, taksodes u 10%. Väiksemates baarides jäetakse tavaliselt peenraha.

Söök ja joogid: Portugali rannikualad on kuulsad värske kala ja erinevate mereandide poolest. Sisemaal tarbitakse rohkem lihatoite. Populaarne  roog on sütel grillitud sardiinid. Räägitakse, et sardiinid on parimad  kuudel, mille nimes pole r-tähte ehk siis maist augustini. Piirkonnale tüüpilised on ka  piri-piri road (teatud liiki tshillipipar, tähendab suahiili keeles pipar) – vürtsika tshillikastmega grillkana, sealiha, mereannid vms.
Portugali veinid üllatavad suure valiku ning kõrge kvaliteediga. Hästi maitsvad ja kerged on maa kirdeosa veinipiirkondade vinho verde (e.k. roheline vein) veinid – noored, 8-12º alkoholisisaldusega punased, roosad ja valged, millest viimased on tunnustatud ka väljaspool Portugali. Loomulikult seostub Portugaliga port ehk kangestatud vein, mida on väga palju erinevaid liike ja mis on samuti hinnatud ekspordiartikliks. Kohalikku õlut on  mitu sorti ning nad kõik on head janukustutajad.

Raha ja krediitkaardid: Kehtiv rahaühik on euro. Aktsepteeritakse kõiki peamisi krediitkaarte. Pangad on avatud E-R 8.30-15.00.

Rannad: Algarve kuldsed, laiad liivarannad vaheldumisi tumekollaste järskude liivakivikaljudega jätavad unustamatu mälestuse. Piirkonna ida- ja lääneosas muutub rannajoon laugjaks, kuid on endiselt kauni heleda liivaga. Randades on üsna tugev tõus ja mõõn. Rannateenused on tasulised – varjud ja toolid on u 5 €. Samuti pakutakse erinevaid veespordialasid, nagu veesuusatamine, vesijalgrattad, paadilaenutus, purjelauasõit jne. Algarve kaljudega ääristatud  rannapiirkonna kuurortides, nagu Praia da Rocha, peab arvestama, et randa pääseb küllalt järskude treppide kaudu. Ka Albufeiras on osades kohtades pääs randa treppidest.

Restoranid, baarid, kohvikud: Erinevate söögikohtade valik on lai ning pakub midagi igale maitsele. Esindatud on nii euroopa kui ka aasia köök, ei puudu ka kiirsöögikohad. Lõunasöök on tavaliselt 12.00-15.00 vahel, õhtusöök 19.30-23.00. Pärast tellimuse esitamist tuuakse lauale leib ja kerged suupisted (couvert), nagu sardiinipasteet, kohalik juust, oliivid, vms. Need lisatakse teie arvele hiljem sujuvalt juurde. Reeglina ei hoiatata teid sellest kunagi ette, seetõttu uurige üllatuste vältimiseks suupistete hinda eelnevalt või  saatke need lihtsalt tagasi saata.
Odavaim variant söömiseks on lõuna ajal pakutav prato de dia ehk päevamenüü, mille võib kätte saada alates 5 eurost.  Suppide ja salatite hinnad on alates 2.50 €, praed alates 5.50 €, õlu alates 1.50 €, kohv alates 0,7 €, koktelid alates 3 €. Üldine hinnatase turismikeskustes on kallim  kui Eestis, kuid väljaspool  neid leiab ka oluliselt odavamaid söögi- ja joogikohti,  mille hinnatase on sama või madalam kui Eestis.

Transport: Portugalis on hästi välja arendatud raudtee- ja bussivõrk. Algarves on nii linnadevahelised kui linnasisesed bussiliinid. Bussijaamades on saadaval sõiduplaanid. Bussipilet Praia da Rochast Portimasosse maksab u 1.20 €.  Bussipeatus on tähistatud sõnaga paragem.
Marsruutide ja hindade kohta vt lähemalt: www.eva-transportes.pt

Rongiga saab liikuda nii Algarve suuremate linnade vahel kui sõita teistesse Portugali provintsidesse ja  pealinn Lissaboni (Barreiro jaam Tejo jõe lõunakaldal, sealt tuleb praamiga üle jõe sõits, et keskusess pääseda). Ühe suuna pilet olenevalt rongist al. 14€.

Vahemaad
Faro – Albufeira   35 km
Faro –  Praia da Rocha   70 km
Praia da Rocha – Albufeira 35 km
Praia da Rocha – Portimao  2,5 km
Praia da Rocha – Silves  12 km
Praia da Rocha-Lagos   16 km
Praia da Rocha – Sagres 40 km
Praia da Rocha – Lissabon  285 km

Viisa ja konsulaarabi Portugalis: Eesti kodanikele viisavaba (kuni 90 päeva kohapeal). Riiki pääseb nii passi kui ka ID-kaardiga. Pass peab kehtima min. 3 kuud pärast reisi lõppu. Punaste ja hallide passide omanikud vajavad viisat, mida saab vormistada Tallinnas Prantsuse saatkonnas. Taotleja peab minema ise saatkonda. Vormistamine võtab u 7 päeva.

Ilm:

Keskmine päevane temperatuur

mai

juuni

juuli

21

26

29

keskmine öine temperatuur

13

17

19

Keskmine merevee temperatuur

16

19

20

Internetilingid:

Sulge menüü

Tere,
Kõige kiiremini saad lisainfot kui võtad meiega otse ühendust.