India

India on maailma suurim demokraatlik maa, kus elab ligi miljard elanikku. Kireva ajaloo tulemusena on sellel subkontinendil välja arenenud tõeline rahvaste paabel. Hinduismist, islamist, jainismist, budismist ja shikhismist on tekkinud omapärased religioonivoolud, filosoofia, muusika, kultuur ja arhitektuur, mida ei kohta kusagil mujal maailmas. India loodus on väga vaheldusrikas. Põhja Indias vahelduvad madalad junglialad poolkõrbetega. Madalad tasandikud Himmalaja eelmäestikega, stepid soodega – ka loodus näib olevad sama segunenud kui erinevad kultuuridki. Indiast saab kätte ka safarikogemuse. Paabulinnud ja ahvid on nii maal kui linnas igapäevased kaaslased. Safariretkedel on aga võimalik imetleda kunighirvi, antiloope ning hea ünne korral isegi tiigrit või leopardi. India kaunis rahvuslik kultuur ei jäta külmaks kedagi. Erinevad tantsud ja kostüümid on tihedalt läbi põimunud religioosse sümbolismiga ning ajaloooliste sündmustega. India tantsijate ja lauljate graatsilisus ja väljendusoskus on  teada ilmselt kõigile – kohati on tunne, et terve ümbritsev elu on nagu üks India film. Ka mittereligioosse inimese paneb India mõtlema. Hommikune päikesetõus püha Gangese kallastel kui vaikust lõhestavad templikellad, usklike hordid palvetamas luhematutes kirjutes templates, meeletu rikkus kõrvuti masendava vaesusega. Külmaks ei jäta see kedagi. India muudab vaateid Elule ka kõige kalestunumal inimesel.

Riigiinfo:

Pealinn: New Delhi
Rahvaarv: umbes miljard
Religioon: 83% hindud, 11 % moslemid, 2,5 % kristlased, 2% sikhid, 1,5 % budistid.
Raha: ruupia.

Oluline:

Elekter: 220 volti. Pistikupesad on kolmeharulised. Adaptereid saab laenutada hotelliretseptsioonist.

Helistamine ja internet: GSM toimib linnades. Maarajoonides ning pikkade ülesõitude vältel esineb tihti pikki levikatkestusi. Hotellidest helistamine on kallis. Kõige soodsam on helistada tubakakioskitest, kus päevinäinud aparaadi kõrval on tabloo, mis reaalajas näitab kõnele kulunud summat. 100 INR eest saab rääkida Eestiga umbes 5 min. Suuremates hotellides on olemas avalik internetipunkt või ärikeskus.

Söök: India köök pakub sõna otseses mõttes tuliseid maitseelamusi. Soovitav on toidud tellida seltskonna peale – igaüks saab sel juhul erinevaid toite maitsta. Kuna hindud ei söö loomaliha ja moslemid sealiha, valmistatakse toidud peamiselt kana- ja lambalihast. Serveeritakse need väikestes pottides nig süüakse riisi ja leivaga. Soovitame süüa hotellide restoranides. Tänaval einestamine tähendab terviseriski.

Ajavahe: Indial on Eestiga ajavahe 3,5 tundi.

Tervishoid: juua tuleb ainult pudelivett. Vett müüvad ka bussijuhid. Enne reisi oleks soovitav vakstineerida difteeria, tüüfuse ja hepatiidi vastu (vähemelt 4 nädalat enne reisi). Vt. Ka www.tervisekaitse.ee
Kaasa tuleks võtta tingimata kõhulahtistid – kinnistid, söetabletid, kaaliumpermanganaat ning silmatilgad – mustus võib silma minna. Samuti ei teeks paha mõned allergiaravimid.

Raha: 1 EUR = ca 82,9 INR (India ruupia) / 1 INR = 0,012 EUR. Raha vahetamisel võivad olla rahatähed suurte metallhaakidega kokku klammerdatud. Tänu sellele on paljud kupüürid auklikud. Selline raha on siiski käibel kõikjal  ja kõlbab ostude sooritamiseks. Väikestest kupüüridest on alati puudus, mistõttu tuleks neid eriliselt varuda. Pankades ja hotellides käibivad krediitkaardid. Sularahaautomaadid asuvad ainult suurlinnades.

Jootraha: on valitsuse poolt küll maha laidetud, kuid seda oodatakse Indias rohkem kui kusagil mujal. Jootrahasid oodatakse iga liigutuse eest. Pisiteeenused (kohvri kandmine, uksehoidjad) al. 20 INR, kohalikud giidid terve päev u 120 INR, pool päeva 60 INR. Bussijuht 100 INR päeva eest, kohalik turvaeskort 150 INR päeva eest. Jeebijuhid  50 INR jne.

Sisseostud ja hinnad: Hinnad on suhteliselt soodsad ja väikese raha eest saab palju luksuslikke lisateenuseid.
Hinnanäited: õhtusöök korralikus hotellis U 300-400 ruupiat. Pisisuveniir 50-200 ruupiat. Pudel vett al.15 ruupiat.
Indiast saab soetada lukuskaupu, mis Euroopas maksavad väga palju. Näiteks väga kvaliteetsed vaibad, juveelid, kalliskivid, puhas siid, marmoritöö jpm. Suuremates poodides on hinnad fikseeritud. Hoiduda tuleks tänavakaubitsejatest, kelle kaup pole sageli kvaliteetne ning kes võivad olla väga pealetükkivad.

Pildistamine: Ei tohi pildistada sõjaväelasi. Muid piiranguid pole, kuid tuleb austada teiste inimeste privaatsust. Suur osa India igapäevaelust toimub tänaval, kuid see ei tähenda veel, et intiimsete toimingute pildistamine viisakas oleks. Hoolikas tuleb olla ka näiteks krematsiooniprotsessi pildistamisega – meeleheitel leinajad võivad kallale tungida. Kohalikud ootavad pildistamise eest tavaliselt raha. Muuseumites ja vaatamisväärsuste juures tuleb kaamerale lunastada eraldi pilet. Vaatamisväärsuste juures on ka pildistamine ja filmimine tasuline. Fotoaparaat al 30 INR, videokaamera al 100 INR.

Käitumine: Hääle kõrgendamist peetakse äärmiselt ebaviisakaks. Jalga loetakse Indias räpaseks kehaosa – hoiduge jalaga osutamast või kedagi puudutamast. Pea seevastu on püha – laste peasilitamine pole näiteks kombeks. Kastikuuluvuse vastu huvitundmist peetakse äärmiselt ebaviisakaks, kuidi India on siiani kastiühiskond. Templitesse tuleb siseneda paljajalu. Seega on hea kaasa võta sokipaar, kuna põrandad võivad olla külmad. Ärge andke kunagi kerjustele raha! See võib viia kakluseni. Khajuracho jaini  templitesse on keelatud siseneda nahkesemetega. Ohvriandide puudutamine templis on väga solvav kohalikele. Pühad loomad on  on: veis, ahv, paabulind, madu.

Turvalisus:India on suhteliselt turvaline maa. Siiski ei tasuks üksi jalutada pärast päikeseloojangut vaeste linnaosades. Turgudel ja turismiobjektide ümbruses ning rongijaamades tegutsevad pahatihti taskuvargad.

Tollieeskirjad: Deklareerimata valuutat võib kaasas olla 2500 eur väärtuses. Indiasse on lubatud kaasa võtta 200 sigaretti või 50 sigarit, 1 l kanget ja 1 l lahjat alkoholi. Maalt lahkumisel piiranguid ei ole v.a antiikesemed. Antiigina võidakse käsitleda kõike, mis üle 100 aasta vana.

Viisa: India viisa tehakse Helsingi saatkonnas. Vormistamine võtab aega ühe nädala, lisandub paar päeva passide edasi-tagasi transpordiks. Viisa vormistamine koos teenustasuga maksab 1050 krooni.  Vajalik on 1 pilt + täidetud viisaankeet. Pass peab kehtima vähemalt 6 kuud pärast reisi lõppu.

Ilm:

Umbes 25 kraadi. Õhtud ja ööd võivad olla jahedad. Põhja Indiat iseloomustab kontinentaalne kliima, mis tähendab sooje päevi ning jahedaid öid. Aastaajad on jagatud kaheks. Kuiv aastaaeg kestab septembrist maini kui sademete hulk on suhteliselt väike ning õhutempereatuur kuni 30 kraadi. Märga aastaaega juulist septembrini iseloomustavad tugevad mussoonvihmad ning ligi 50 kraadini tõusev õhutemperatuur. Maist kuni juulini on ilm väga  kuum.  Parim aeg India külastamiseks on oktoober ning märts.

Lingid: