Tai

Tai on riik Kagu-Aasias, Indohiina poolsaarel. Ta piirneb lõunast Tai lahel ning Malaisa, idast Kambodza ja Laosega ning läänest Andmani lahega ja Myanmariga. Kuni 11.maini 1949. aastani kandis maa nime Siiam. Sõna thai (ไทย) tähendab tai keeles ‘vaba’. Sama sõna tähistab ka tai rahvast, mistõttu osa elanikest, eriti suur hiina vähemus, kasutab endiselt nime “Siiam”.

Tai ei ole kunagi olnud mõne Euroopa maa asumaa.

Tai on populaarne turismimaa.

Riigiinfo:

Pealinn: Bangkok
Rahvaarv: 64 miljonit, kellest 80% tailased
Keel: tai keel
Religioon: üle 90% Tai elanikest on budistid
Rahaühik: Tai Baht. 1 EUR = 44,82 THB (Tai baht) / 1 THB = 0,022 EUR

Ilm:

1. Kuum aastaaeg
märtsist – maini (kuum ja niiske; aasta koige kuumem kuu on aprill).
Joed on sellel ajal kuivanud ja madalad ja puud sageli raagus ja ilmetud.

2. Vihmaperiood
juunist septembrini- üsna kuum, rohkelt sademeid ja päikesepaistet 5 tundi päevas.
koige vihmasem kuu on september!

3. Jahe aastaaeg
oktoobrist veebruarini- see on parim aeg Taisse minemiseks, sest vihmaperioodi loppedes taevas selgineb ja päevad on kuivad ja päikeselised, ööpäeva keskmine on 24-28 kraadi.
Öised temperatuurid jäävad 22-24 vahele.
Merevesi on aastaringselt 28 kraadi.

Oluline:

Elektrivool: 220 V, sama mis Eestis

Vaktsineerimised: Bangkoki ja Pattaya piirkonnas ei ole kohustuslikud

Viisa: Eesti kodanikud saavad  turismi eesmärgil viibida Tai Kuningriigis viisavabalt kuni 30 päeva eeldusel, et riiki saabutakse lennukiga. NB! Juhul, kui Tai Kuningriiki sisenetakse naaberriikidest maismaad pidi või merd mööda, on viisavaba viibimise periood kuni 15 päeva!

Pass peab kehtima vähemalt 6 kuud. Täpsemat informatsiooni on võimalik saada Tai saatkonnast Helsingis, Tai saatkonnast Stockholmis või Tai välisministeeriumist.

NB! Pikaajalise viisa taotlusi  (Non-Immigrant Visa) menetletakse ainult  Tai saatkonnas Stockholmis.

Viisavabastus ei kehti Eesti välismaalase passi omanikele.

Teeolud ja autorent: Tais kehtib vasakpoolne liiklus. Pidevate ummikute tõttu on liiklusolud pealinnas kohutavad. Tipptund valitseb peaaegu kogu päeva. Linnast väljuvatel peamistel maanteedel kihutavad uljad autojuhid sõidavad neile teadaolevate reeglite järgi. Ettevaatlik peab olema ka busside suhtes, mis sõidavad ühesuunalistel tänavatel sageli vastassuunas. Tais autot juhtival välismaalasel peab olema rahvusvaheline autojuhiluba. Kiirusepiirangud linnades on 50 km/h ja peamistel teedel 80 – 90 km/h. Bensiinijaamad suletakse kell 22. Õnnetuse korral tuleb helistada maanteepolitseisse telefonil 1193. Enamik liiklusmärke on ingliskeelsed. Kiirusepiirangud on alati araabia numbrites.

Lastega Tais: Tuleb tunnistada, et Tai pole laste jaoks ideaalne reisisihtkoht. Pakutakse küll spetsiaalseid programme näiteks elevantide- või pühvlite treeninglaagrite külastamiseks jne., kuid enamik atraktsioone on siiski mõeldud täiskasvanud reisijale. Paremini sobivad rannapuhkuse paketid, kus korraldatakse ka lastele mõeldud tegevusi ja mänge. Teisalt pole mõnes kuurordis teatud vanusest lapsed teretulnud

Internet: Internet on olemas pea igas linnas. Samas võib näiteks see Põhja Tais olla mõnedes kohtades väga aeglane või isegi lootusetu. Saartel ja vähekäidavates kohtades võidakse minuti eest küsida kuni80 senti minuti eest. Mujal algab tasu 8 EEK tunni eest. Ühenduse kiirusele pole ka midagi ette heita.

Turvalisus: Petta saada ei olegi Tais nii lihtne. Kui just ei tule mõte hakata tegelema juveelide ja vääriskivide kokkuostuga või kui kuulata mõne isehakanud sõbra soovitusi. Samuti ei ole soovitav oma krediitkaarti kellegi kätte hoiule jätta, kuskil äsjatekkinud sõpradega kaarte mängida ja võõrastelt väljatehtud jooke ning sigarette vastu võtta. Põhja – Tais ei ole soovitav üksi öistel maanteedel mootorrattaga sõita, kuna tegu on suhteliselt aktiivse narkopiirkonnaga. Samuti on paljud Birma ja Hiina sissid ennast seal sisse seadnud. Ettevaatlik tuleb olla rahvarohketel turuplatsidel, kus liigub taskuvargaid. Tegutsevad ka mootorrattal kihutavaid kotivargad. Hotellides tuleb kasutada oma väärisasjade hoidmiseks seife ja alati tuleb võtta kviitung hoiuleantu kirjeldusega. Ujuma minnes mitte jätta väärtesemeid randa.

Teenindus: Üldiselt on taid väga tolerantsed inimesed ja maa turvaline ning meeldiv.Valgenahalisi külalisi teenindatakse lausa piinlikult suure tähelepanuga, nende heaks tehakse kõik, et nad rahule jääksid. Selle lugupidamise juures jääb tahaplaanile turisti poolt riiki toodav raha, sest teeninduskultuur ja sõbralikkus külaliste vastu on nii loomulik, et mingit kasusaamishimu ei oska aimatagi. Valge inimene on ümbritsetud ülima luksusega, mis tegelikult ka maksab. Mõne teise turismist elatuva riigi hindadega võrreldes on siin kõik suhteliselt odavam. Kuid sõit sinna on eurooplasele pikk ja kallis, nii et see “kompenseerib” odava elu kohapeal. Aga soojus ja päike ei maksa ju midagi!

Jootraha: Pangkokis ja Pattayas on jootraha andmine levinud rohkem kui mujal. Taksojuhile, baarmenile, massöörile ja kelnerile sobib anda 10% arve summast, hotelli toateenijale ja pakikandjale 20 bathi päevas.

Keel: Kuigi inglise keel on Tais kõige tuntum läänemaailma keel, on soovitav kasutada ka lihtsaid taikeelseid väljendeid. Kuigi riigis kõneldakse paljusid kohalikke murrakuid, saavad kõik kohalikud aru Bangkokis räägitavast tai keelest. Igal silbil võib olla kuni viis erinevat hääldust sõltuvalt tähendusest. Tai keeles on 44 kaashäälikut, kümnete kaupa vokaale, häälikuühendeid ja rõhumärke. Vähimadki pingutused kohaliku keele proovimisel saavad tailaste poolt kõrgelt hinnatud.

Lingid: