Maroko

Maroko Kuningriik, araabia keeles Al Mamlakah al Maghribiyah või Al Maghrib. Maroko on iseseisev 2.märtsist, 1956, mil riik vabanes prantsuse protektoraadi staatusest. Maroko asub Põhja-Aafrikas. Läänest ja põhjast piirab maad Atlandi ookean ja Vahemeri. Hispaaniast eraldab Marokot Gibraltari väin. Idapiiri jagatakse Alþeeriaga, lõunasse jääb Lääne-Sahara ja Mauritaania.

Riigiinfo:

Pealinn: Rabat
Rahvaarv: 30 miljonit
Keel: ametlik riigikeel on araabia keel, esimeseks võõrkeeleks on prantsuse keel. Turismipiirkondades saab hakkama ka inglise keelega.
Religioon: 99% rahvastikust on islamiusku.
Raha: dirham.

Oluline:

Alkohol: Alkohoolsed joogid on vabalt müügil. Kohalik õlu ja vein on kvaliteetsed ja soodsa hinnaga. Müügil on ka suur valik importalkoholi (hinnad üsna kallid). Kauplustes müüakse alkohoolseid jooke kuni kella 22-ni.

Internet: Linnakeskuses Avenue Hassan II peatänava internetikohvikutes maksab tund netikasutust 10 dirhemit. Rannahotellide lähedal on hinnad 2-3 korda kallimad.

Pildistamine: Maroko kaunis loodus, põnevad vaatamisväärsused ja värvikas eluolu on eksootika, mida tasub jäädvustada. Kohalikud elanikud poseerivad teile väikese tasu eest hea meelega. Varuge ekskursioonide ja väljasõitude jaoks aegsasti peenraha, tavaline taks on kuni 5 dirhemit poseerija kohta.

Rand: Pääs Agadiri avalikku randa on tasuta. Rannatooli ja päikesevarju saab rentida tasulisest rannaklubist 2 euro või 20 dirhemi eest päevas. Kaasas peab olema isiklik rannarätt – hotelli rätte ei saa randa viia.

Riietus: Agadiri linnas, kohalike linnaosades ja araabia turgudel soukidel tuleks vältida rannariiete ja ekstreemselt napi riietuse kandmist. Tunnete end mugavamalt, kui riietute islamimaale kohaselt pigem konservatiivselt.

Sõidukite rent: Auto rentija peab olema vähemalt 21-aastane ning juhiluba kehtinud minimaalselt aasta. Rendihinnad algavad 500 dirhemist päevas. Mitme päeva hind on soodsam. Mootorratta rent: alates 350 dirhemit päevas või 200 Dh / pool päeva. Jalgratta laenutus terveks päevaks maksab 100 Dh, pool päeva 60 Dh. Marokos on parempoolne liiklus.

Takso: Agadiri keskus on kompaktne – kõikjale pääseb jalgsi. Taksosõit linnakeskuses maksab 5-7 dirhemit, õhtul ja öösel kehtivad topelthinnad. Hind tuleb enne sõitu juhiga kokku leppida.

Tollieeskirjad: Maroko Kuningriiki võib maksuvabalt kaasa tuua 200 sigaretti või 25 sigarit, 1 liitri lahjat või kanget alkoholi, suveniire ja kingitusi kuni 2000 dirhemi (u 3000 Eesti krooni) väärtuses. Isiklikus kasutuses oleva kaamera, läptop-arvuti, fotoaparaadi jms kaasatoomine on lubatud eeldusel, et need viiakse riigist lahkudes kaasa.  Marokost võib ilma piiranguteta välja viia kohalikku päritolu suveniire ja käsitööd, kuid Eestisse sisenedes tuleb suurema hulga kauba importimisel arvestada siinsete tollireeglite ja -maksudega. Kunstiteoste ja antiikesemete riigist välja viimiseks on vajalik Maroko Kultuuriministeeriumi eriluba. Maroko dirhemeid ei tohi riiki tuua ega riigist välja viia. Reisile tasub kaasa võtta eurosid või USA dollareid, mida saab kohapeal dirhemiteks vahetada.

Pass ja viisa: Alates 1. jaanuarist 2005 võivad Eesti kodanikud siseneda Maroko Kuningriiki kehtiva Eesti kodaniku passi alusel ja viibida seal ilma viisata kuni 90 päeva poole aasta jooksul. Pass peab kehtima vähemalt 6 kuud pärast reisi. Punase passiga on Maroko viisa vajalik, vormistamine Maroko saatkonnas Moskvas. Halli passiga Maroko Kuningriiki ei pääse.

Riskid: Narkootikumide (hashish) tarvitamisega tuleks olla ettevaatlik, kuna pooled diileritest on ka politsei informaatorid. Et alkoholi joomine pole islami seadustega kooskõlas, siis tuleb pühapäeva hommikuti olla liikluses ettevaatlik, mõned marokolased võivad veel eelmise päeva hashishi suitsetamisest olla paraja kaifi all.Ei maksa ka Rifi ja Ketama mägedes narkootikumide (kif ehk hashish) kullerit mängida. Politseipostid kontrollivad üpris põhjalikult oma sõiduvahenditega piirkonda läbivaid turiste.Erilist kuritegevust ei esine, aga turul käies tasub taskuvaraste eest oma rahakotil ikka silm peal hoida. Samuti tuleks eemale hoida isehakanud giididest ja muidu tüütutest kahtlase kauba pakkujatest.Üldiselt ei ole soovitav naisterahvastel üksinda islamiriikides rännata. Lihtsalt äärmiselt tüütu on pealetükkivaid mehi eemale peletada.

Ilm:

Keskmine päevane õhutemperatuur

märts

aprill

24

27

Madalaim öine õhutemperatuur

märts

aprill

12

14

Merevesi

märts

aprill

19

19