Korfu

Korfut on aegade jooksul valitsenud mitmed Euroopa riigid, kes on jätnud jälje saare arhitektuuripärandisse. Veneetslased ehitasid sadamasse tsitadelli, Regency palee rajasid britid, prantslased omakorda Pariisis oleva Rue de Rivoli koopia.

Kosmopoliitsest Korfust saab osa linna populaarseimal  väljakul Esplanade, kus asub rohkesti söögikohti. Külastamist väärib ka Liston (nimetus pärineb Ameerikast ja on viide menüüle ehk “List on”), kus leidub  kõrgema klassi restorane ning euroopalikus stiilis bistroosid. Märkimist väärivad Achilleoni palee, erinevad muuseumid, kunstigaleriid, kirikud ja palju muudki.

Kogu saare võlu ei ole siiski koondunud vaid pealinna. Ehedust, puutumatust ja ilu leidub kogu saarel.  Vaid mõned head külastuskohad paljude hulgast on Sidari, Aharavi, Dassia, Ipsos, Armastuse kanal (Canal d’Amour), kalurikülad Benitses, Moraitika ja Kassiopi (Kassiopist, mis asub saare idaosas,  on selge ilmaga näha Albaania rannikut). Samuti on säilinud tuntud kirjanike Durrellite “lumivalge” maja, mis asub Kalamis. Gerald Durelli teosest “Minu pere ja muud loomad” (1956) tuntud “maasikaroosa maja” asub Barbatis ühel mäenõlvakul, nüüd küll, kahjuks mahajäetuna ja murenevana, kuid siiski imearmsana.

Riigiinfo:

  • Asukoht: Korfu saar (saare kreekakeelne nimi on Kerkyra) asub Ioonia meres Kreeka maismaast loode suunas ja kuulub Ioonia saarterühma. Ida poolt on saare lähim naaber Albaania. Kreeka saartest asub Korfu kõige lähemal Itaaliale.
  • Pealinn: Korfu, u 40 000 elanikku, asub saare idarannikul.
  • Pindala: 592 km2
  • Rahvaarv: u 120 000
  • Kõrgeim mägi: Pantokrator, 914 m, asub saare põhjaosas
  • Rannajoone pikkus: 216 km
  • Maksimaalne pikkus: 58 km
  • Maksimaalne laius: 27 km
  • Usk: Kreeka õigeusk
  • Keel: kreeka; kuurortides räägitakse ka inglise, saksa jm keeli
  • Ajavahe: Kreekas ja Eestis on sama aeg
  • Raha: käibel on euro

Ilm:

Valitseb meeldiv Vahemereline kliima. Talved on pehmed ja niisked, suved kuumad ja kuivad. Suvel puhuvad pidevalt värskendavad meretuuled ning palavus ei tee liiga.

juuli

august

september

oktoober

Keskmine päevane õhutemperatuur

31

31

28

23

Keskmine öine õhutemperatuur

19

20

18

16

Keskmine merevee temperatuur

24

26

25

23

 Oluline:

  • Korful käibelolev raha on euro (alates 2002. aastast, mil Korfu, Kreeka osana, võttis vastu otsuse üle minna euro kasutusele).
  • Lihtne õhtusöök koos majaveiniga (ühele inimesele) maksab keskmiselt 12-15 eurot. Pastaroad maksavad keskmiselt 6-8 eurot. Hinnad kaasaegsemates ja uhkemates restoranides on tunduvalt kõrgemad, mistõttu neis kohtades võib eelroogi vabalt ka oma kaaslasega (kaaslastega) jagada, näiteks kastmeid, mereande või salatit. See on normaalne ja aktsepteeritav ning keegi ei vaata seepeale viltu.
  • Baarid ja kohvikud on üldjuhul võrdlemisi kallid, mistõttu kohvi-või kokteililembestel on oht liigselt raha kulutada.
  • Pangad (trapeza) on avatud esmaspäevast neljapäevani 08.30-14.00 ja reedeti 08.30-13.30. Pangad asuvad peamiselt Korfu linnas või siis suurimates kuurortites. Rahavahetusteenust pakuvad ka suuremad hotellid ja reisibürood. Rahavahetusel võidakse küsida Teie passi või ID-kaarti.
  • Krediitkaarte küll aktsepteeritakse, kuid siiski mitte väga laialdaselt (suuremates hotellides ja kauplustes), väga harva kohalikes tavernides. Samas on krediitkaart hädavajalik ja asendamatu, kui soovite sihtkohas autot rentida – sellisel puhul aktsepteeritakse krediitkaarti kui garantiid!
  • Pangaautomaatide leidmisega ei teki probleeme, kuna neid on kõikjal. Tasub siiski meeles pidada, et mõistlikum on korraga automaadist välja võtta suurem summa kui korduvalt väikseid summasid, sest iga kord, kui raha automaadist välja võtate (olgu siis tegu deebet – või krediitkaardiga) lisandub lisatasu, mis on 30 EEK pluss 2% väljavõetud summa pealt.
  • Ärid ja kauplused on üldjuhul avatud hommikul kella 08.00 või 09.00-st kuni varajase pärastlõunani (14.00-15.00-ni). Kolm korda nädalas ( teisipäeviti, neljapäeviti ja reedeti) avatakse poed (kuid mitte kunagi pangad, muuseumid ega postkontorid) uuesti õhtul kell 17.00 ja hoitakse lahti kella 20.00-ni, vahest ka 20.30-ni. Suvisel ajal on lahtiolekuajad  pikemad ning turismi kõrghooajal loobuvad mõned kreeklased siestast (kohalike siestaperioodiks on ajavahemik 14.30-st kuni kella 17.00-ni ja muidu on sel ajal valdav osa poode suletud), mis tähendab, et ärid on avatud terve päeva.
  • Kohalikku kirikut või kloostrit külastades peab olema sobivalt riides, s.t  meesterahval peaksid olema jalas pikad püksid, naisterahval pikem seelik ning õlad ja käsivarred peavad olema kaetud.
  • Taksoteenus on enam – vähem samas hinnaklassis kui Eestis. Tuleb aga arvestada jootraha andmisega, kui taksoteenust kasutatakse lennujaama minemisel või sealt tagasi tulemisel. Sama kehtib ka sadamate puhul. Olge tähelepanelik, et kõiki kulusid kajastaks ka taksomeeter – see on kliendi õigus!
  • Teenustasu on alati arvestatud hotelli-ja restoraniarvetesse, aga ekstrahea teeninduse eest olete alati teretulnud jootraha jätma.
  • Narkootikumide suhtes ollakse Korful väga ebatolerantsed. Isegi väikse koguse narkootilise aine tarbimine  või omamine võib lõppeda suurte trahvide ning vanglakaristusega. Narkoäriga vahelejäämine lõpeb eluaegse vanglakaristusega.
  • Helistamiseks (näiteks: Eestisse) saab osta  spetsiaalseid telefonikaarte, mida müüvad suuremalt jaolt kõik poed ja kioskid. Telefonikaarti saab kasutada spetsiaalselt kaarditelefoniaparaadilt helistades.
  • Kohalik meditsiiniabi on turisti jaoks äärmiselt kulukas, mistõttu on igati mõistlik alati enne reisi endale reisikindlustus organiseerida.
  • Vee kvaliteet on Korfu erinevates paikades varieeruv, aga joomiseks kõlbulik. Mõnes kohas on vesi tunduvalt soolasema maitsega (tegu on soolast puhastatud mereveega, kus tahes – tahtmata siiski teatud soolasisaldus säilib). Pudelivett saab soovi korral kõikjalt osta.
  • Liigne päevitamine või päikese käes olemine võib tekitada tervisehädasid, seega on igati soovitav kanda peakatet, määrida nahale tugeva kaitsefaktoriga päikesekreemi ja  päevitamisega mitte liialdada. Päikesepistet aitab vältida ka rohke vee joomine. Päike võib tekitada põletuse ka siis, kui pealtnäha on taevas hall ja pilvine.
  • Meres võib õnnetul kombel saada kõrvetada meduusi käest, eriti just hilissuvel. Meduuse on erisuurustes-ja värvides, alates tillukestest punasevärvilistest kuni suurte pizza-suurusteni välja. Vastavaid ravimeid saab osta retseptita apteegist, kuid kõrvetustunnet aitavad vähendada ka söögisooda ja nuuskpiiritus. Paistetus taandub tavaliselt paari tunniga.
  • Vähem mürgised kui meduusid, kuid tunduvalt tavalisemad on merisiilikud, millest kubisevad kivised kalda-ääred. Kui olete merisiilikule peale astunud, siis tuleksid okkad eemaldada, kas steriliseeritud (tulel kuumaks aetud) nõelaga või oliivõliga. Kui okast ei eemaldata, siis võib see tekitada põletikku.
  • Kõige ohtlikum, aga õnneks kõige haruldasem mereelukas on draakonkala, tuntud ka kui harilik merilohe (Trachinus draco). Ta peidab end liiva alla nii, et välja jääb vaid mürgine oga. Sellele peale astudes, tunnete eelkõige tugevat valu. Võimas mürk võib tekitada kehaosa halvatust. Parim esmaabi sel puhul on hoida oma jalga nii kuumas vees kui vähegi suudate, sest see eemaldab organismist mürgi ja vähendab paistetust. Kuigi valu võib selle tulemusena veidi taanduda on siiski äärmiselt oluline, et selle probleemiga viivitamatult arsti poole pöörduksite.
  • Rannas või selle lähedal lamades või isegi magades võite saada hammustada liivakärbeste poolt. Liivakärbse hammustus võib osutuda ohtlikuks, sest nad võivad endaga kanda võrdlemisi haruldast parasiitlikku infektsiooni, millega kaasnevad krooniline palavik ja kaalukaotus. Soovitatav on end sisse määrida spetsiaalse putukaid tõrjuva kreemiga.
  • Sääsed ei ole mürgised, aga seevastu äärmiselt tüütud. Erinevaid sääsetõrjevahendeid (spetsiaalsed viirukid, õlid jne) saab osta suuremalt jaolt poodidest ja kioskidest ning nad pole kulukad.
  • Rästikuid ja skorpioneid on kõigil Ioonia saartel, kaasaarvatud Korful. Mõlemad liigid on arglikud ja skorpionid enamasti päris väikesed ning ohutud. Ettevaatust kuivadel kividel ronimisega, sest see on just usside meelepäraseim päikese käes olemise koht. Kui olete saanud hammustada või nõelata, siis on parim lahendus minna arsti juurde.
  • Apteegid on enamjaolt avatud poetundidel, aga Korfu linnas on üks apteek, mis on avatud ka öösiti ja nädalavahetustel.
  • Korfu on üldiselt turvaline koht. Ikka eksisteerib taskuvargaid, kuid neid on kõigis kuurortites, maast ja riigist olenemata. Paljugi saate Te varguse ohvriks langemise ennetamise jaoks ise ära teha – mitte kaasas kanda väärtuslikke esemeid, hoida silm peal oma asjadel, meeles pidada, et  rahakoti koht pole tagataskus jne. Kohalikud on üldjuhul rahumeelsed ja sõbralikud inimesed ega näita üles vägivaldust turistide suhtes.
  • Internetikasutust pakuvad suuremad hotellid (Happy Traveli poolt pakutavate hotellide juurde on see (teenuse olemasolu puhul) lisainfona märgitud). Kui internetti ega wifi-t hotellis pole, siis Korfu linnas leidub netikohvikuid ikka.

Lingid:

Korfu hotellid:

Kuurordid: Lõunapoolsed kuurordid Perama, Benitses, Moraitika ja Messonghi on võrdlemisi vaiksed ja rahulikud paigad. Perama ja Benitsese hotellid paiknevad üksteisest suhteliselt eemal piki mereranda. Benitsese külas on väike jahisadam, restoranid ning tavernid. Moraitika ja Messonghi on 2 väikest kuurorti, mis laiuvad 3-4 km ulatuses piki rannikut. Nad on omavahel kokku kasvanud, nii et üleminek ühelt teisele on praktiliselt märkamatu. Siin on olemas klassikalises mõttes kuurordi keskus poodide ja tavernidega, kuid ööelu on suhteliselt vaikne. See piirkond sobib hästi rahulikuks puhkuseks, ka peredele.

Põhjapool asuvad Gouvia, Dassia ja Ipsos on elavamad puhkekeskused, kus ka õhtuti midagi toimub. Aktiivseima ööeluga neist on Gouvia. Sealt edasi põhjapool asuv Barbati on väike ja vaikne mäeküljele ehitatud küla, kus on palju väikseid villasid. See paik sobib hästi neile, kes eelistavad olla omaette ning väldivad suurte hotellide melu. Barbati on ka see koht, kus lapsena veetis mitu aastat kuulus Gerald Durrell. Tema raamatust ´´Minu pere ja muud loomad´´ tuntud maasikaroosa maja seisab tänini Barbatis ühel kõrgemal mäenõlval (kahjuks küll mahajäetuna).

Hotellide üldtase: Hotellide üldtase Korful vastab Vahemeremaade keskmisele, kuid Põhjamaade omast on see reeglina madalam. Hotellide kategooriaid tähistatakse Kreekas nii tähtede kui ka tärnidega ja nende omavaheline vastavus on hinnanguliselt selline: de luxe või AA – 5*, A – 4*, B – 3* ja C – 2*. Reaalselt võivad ühe ja sama kategooria tähisega hotellid olla väga erinevad ning selguse mõttes oleme välja toonud nii ametliku kategooria kui ka meiepoolse hinnangu hotelli tasemele. 2* hotellid on tagasihoidlikud väiksed perehotellid, mille sisustus on lihtne ja isegi askeetlik, kuid sellele vaatamata on nad puhtad ja kodused. 4-5* hotelle iseloomustavad parem sisustus ja lai teenuste valik, kuid toad ei ole eriti luksuslikud. Kliimaseadmed hotellides töötavad reeglina juuni keskpaigast kuni septembri keskpaigani. Kliimaseade võib olla ka osalise tööajaga.

Toitlustamine hotellides: 2*-3* hotellides on hommikusöök meie jaoks küllaltki tagasihoidlik. Nn kontinentaalne ehk mandri hommikusöök on traditsiooniliselt saia-kohvi-moosi eine, mille juurde pakutakse juustu-vorsti ja mõnel pool mune ning tomatit-kurki. Alates 4* hotellidest on hommikusöögilaud märksa mitmekesisem. Õhtusöökide toiduvalik on reeglina märksa parem. Kõik joogid hotellis ette tellitud õhtusöökide juurde on lisatasu eest, v.a. hotellid, mille juures on joogid märgitud.

Kööginurgaga apartemendid on söökideta. Apartemendis peab klient ostma nõudepesuvahendi ning samuti oma nõud ise pesema.

Rannad: Korful ei ole hotellidel oma randu, need on avalikud ning kõik lamamistooli-päikesevarjuteenused on tasulised (hinnaga u 5 € päev; välja arvatud mõned üksikud erandid). Saare idapoolsed rannad on enamasti kiviklibused ja liiva-kivi segused. Kivised lõigud vahelduvad liivastega. Hotellid (v.a. 5* ja mõned 3*-4* hotellid) ei paku ka rannarätte, seega peavad need endal kaasas olema.

Seif: Seda teenust pakuvad kõik hotellid. Hind on keskmiselt 2-3 eurot päevas. Seif võib asuda nii retseptsioonis kui toas. Täpsema info saate hotellist.